Ogród wertykalny – Projektowanie ogrodów wertykalnych


Ogrody wertykalne – powrót do natury

Ogrody wertykalne mogą być stosowane wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Taka forma zieleni może stać się elementem każdej przestrzeni. W ostatnim czasie obserwuje się wzrost zainteresowania takimi formami zieleni – ogrody wertykalne wracają do łask. Zielona ściana – zabudowa z żywych roślin jest doskonałym sposobem na wprowadzenie do wnętrza odrobiny natury. Kompozycje mogą być tworzone z różnych rodzajów roślin i mchu.

Tego typu rozwiązania są zbawienne dla osób, które spędzają bardzo dużo czasu w biurze oraz nie mają kontaktu z zielenią po powrocie do domu. Ogród wertykalny jest również znakomitym elementem aranżacji, który nadaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Ponadto rośliny używane do tworzenia tego typu systemów służą jako filtry w pomieszczeniu – doskonale sprawdzają się jako oczyszczacze powietrza.

Zastosowanie nowoczesnych systemów automatycznego nawadniania sprawia, że nie trzeba mieć dużo czasu, aby utrzymać w dobrym stanie wertykalne ogrody. Ponadto wertykalny ogród nie zabiera przestrzeni użytkowej, jak ma to miejsce w przypadku kompozycji umieszczonych na podłodze. Rozwój tych form zieleni można wspomagać oświetleniem asymilacyjnym LED oraz odpowiednim nawożeniem.

projektowanie ogrodów wertykalnych

Projektowanie ogrodów wertykalnych – z miłości do natury

Projektowanie ogrodów wertykalnych jest zadaniem dla doświadczonych architektów oraz designerów z zamiłowaniem do zieleni. Ogrody wertykalne powstają z miłości do natury i chęci odnowienia kontaktu człowieka z jego pierwotnym środowiskiem. W dzisiejszych czasach ta relacja jest mocno zaniedbana. Na szczęście ogrody wertykalne, to idealny sposób na przywrócenie tego balansu.

Projektowanie ogrodów wertykalnych jest dużym wyzwaniem. Po pierwsze poszczególne elementy ogrodu muszą współgrać ze sobą jako całość. Ważne jest to, aby znać konkretne rośliny i móc przewidzieć jak będą się rozwijały poszczególne gatunki. Chodzi o to, aby jedna roślina nie przytłumiła tej, rosnącej obok. Kolejną ważną kwestią jest dostosowanie charakteru kompozycji do pomieszczenia, w którym będzie znajdowała się zielona ściana. Ważne jest, aby całość współgrała z istniejącą aranżacją. Ponadto projektowanie ogrodów wertykalnych wiąże się z zagospodarowaniem istniejącej przestrzeni. Istotne jest zatem, aby ogród był tak przemyślany, żeby jego obecność służyła mieszkańcom lub pracownikom pomieszczenia, a nie zawadzała.

Możliwość zamontowania systemu automatycznego nawadniania znacznie ułatwi i ograniczy obowiązki, jakie należy wykonać przy tego typu kompozycji. Ogrody wertykalne mogą być tworzone w różnych rozmiarach w zależności od możliwości pomieszczenia i potrzeb klienta.

wertykalny ogród

Wertykalny ogród – zalety

Do zdrowotnych zalet wertykalnych ogrodów należy przede wszystkim poprawa samopoczucia. Długotrwały kontakt z zielenią działa relaksująco i tonizująco na przemęczony układ nerwowy. Namiastka naturalnego środowiska w domu lub w biurze znacznie podnosi komfort psychiczny człowieka. Rośliny w pomieszczeniu działają jak naturalne filtry powietrza, na bieżąco oczyszczają je ze szkodliwych związków, które trafiają z zewnątrz do mieszkania lub miejsca pracy. Pomagają tworzyć naturalny ekosystem oraz regulują poziom wilgotności powietrza, dzięki temu do płuc trafia powietrze, którym bardzo przyjemnie i lekko się oddycha. Zmniejszają ilość kurzu unoszącego się w powietrzu.

Dla osób, które chcą mieć zieleń w swoim otoczeniu i jednocześnie zaoszczędzić cenne miejsce w przestrzeni użytkowej, ogrody wertykalne są idealnym rozwiązaniem. Zielone ściany są też idealnym elementem modnych naturalnych aranżacji. Świetnie sprawdzą się zarówno w połączeniu z drewnem, jak i metalem. W tym drugim przypadku stanowią idealne przełamanie surowych aranżacji wnętrz. Jest to rozwiązanie dla osób, które poszukują niestandardowych rozwiązań.

ogród wertykalny

Ogród wertykalny — Zielony design

Wertykalny ogród jest nowoczesnym rozwiązaniem, które polega na umieszczaniu zielonych kompozycji na dostępnych, pionowych przestrzeniach. Jest to wymarzone rozwiązanie dla miłośników dużych ilości zieleni w otoczeniu oraz dla zapracowanych ludzi, którzy poszukują odmiany – kontaktu z naturą. Ogrody wertykalne mogą być tworzone wewnątrz i na zewnątrz budynków.

Podstawą stworzenia takiej kompozycji jest bardzo wytrzymała ściana, na której zostaną umieszczone rośliny. Tego typu rozwiązanie najlepiej sprawdzą się w pomieszczeniach, w których światło słoneczne wpada przez okna w drugiej połowie dnia. Oznacza to, że najlepiej stworzyć wertykalny ogród, na ścianie, która będzie chłonęła słońce od południa i zachodu. Możliwe są również ogrody wertykalne stworzone z roślin wymagających dużo mniejszej ekspozycji na światło – te mogą być umieszczone w nieco ciemniejszych pomieszczeniach z minimalnym dopływem światła. Jednak w takim przypadku należy mieć na uwadze, że przyrost takiej kompozycji będzie bardzo niewielki, co oczywiście może stanowić zaletę dla wielu klientów. Dzięki ograniczonemu przyrostowi będzie można poświęcić jeszcze mniej czasu na doglądanie roślin.

Ogrody wertykalne są coraz częściej spotykane w przestrzeni publicznej. Zielone ściany zdobią wnętrza wielu restauracji oraz części wspólnych najnowszych budynków mieszkalnych. Projektowane w bezpośrednim sąsiedztwie ciągów komunikacyjnych są sposobem na wydzielenie przestrzeni użytkowej oraz znaczący wzrost wartości nieruchomości w oczach klientów pragnących kontaktu z naturą.

ogród wertykalny

ogród wertykalny dużyogród wertykalny maływertykalny ogród małyogród wertykalnyogród wertykalny realizacjaogrody wertykalneprojektowanie ogrodów wertykalnychwertykalne ogrodywertykalny ogródzielona ściana - ogród wertykalnyzielona ściana - ogród wertykalnyzielona ściana - ogród wertykalnyzielona ściana - ogród wertykalnyzielona ściana - ogród wertykalnyzielona ściana - ogród wertykalnyzielona ściana - ogród wertykalnyzielona ściana - ogród wertykalnyzielona ściana - ogród wertykalnyzielona ściana - ogród wertykalny